Kupno nieruchomości w Hiszpanii

Zakup nieruchomości w Hiszpanii to początek wielkiej, pełnej wrażeń przygody. Pierwszym krokiem, o którym musisz się zdecydować, jest budżet. Kupując nieruchomość w Hiszpanii, koszty zakupu wynoszą około 13-14% (patrz na dole tego artykułu). Koszty zakupu są szczególnie ważne w przypadku finansowania zakupu. Hiszpańskie banki sfinansują maksymalnie 80% ceny nieruchomości, z wyłączeniem kosztów. Jeśli potrzebujesz więcej porad dotyczących finansowania, współpracujemy z kilkoma bankami i pośrednikami finansowymi i chętnie pomożemy.

Szukając nieruchomości na sprzedaż pamiętaj, że mamy dostęp do wszystkich nieruchomości na sprzedaż. Częściowo dzięki sieciom, których jesteśmy częścią, a częściowo dzięki dobrym relacjom, jakie utrzymujemy z pozostałymi agencjami. W rezultacie nie musisz angażować wielu różnych agencji lub agentów, ale tylko jedną lub dwie. Jeśli jesteś gotowy, aby znaleźć swoją wymarzoną nieruchomość w Hiszpanii, udaj się do nieruchomości na sprzedaż. W tym przewodniku opisujemy proces zakupu nieruchomości w Hiszpanii i wyjaśniamy poszczególne kroki. Jeśli są jakieś elementy, w których chciałbyś uzyskać więcej informacji, nie wahaj się z nami skontaktować. Możesz pisać na czacie na żywo, wyślij nam wiadomośćlub zadzwoń

Umowa depozytu i rezerwacji

Wpłacenie depozytu jest pierwszym krokiem do zakupu nieruchomości i usunięcia jej z rynku. Kwota depozytu wynosi min. 6.000 € i do 10% wartości nieruchomości przy zakupie nieruchomości w Hiszpanii. Powinien zostać zapłacony deweloperowi, Twojej agencji, agencji kupującego lub prawnikowi. Wraz z kaucją zawsze towarzyszy umowa rezerwacji, która określa warunki. Kaucja za rezerwację nieruchomości zwykle nie podlega zwrotowi. Wyjątki mogą mieć miejsce, na przykład, gdy kredyt hipoteczny wymaga zatwierdzenia lub istnieją nierozwiązane kwestie prawne.

Zawsze sprawdzamy każdy dokument rezerwacji i sprawdzamy, czy warunki są rozsądne. Możesz wpłacić kaucję przelewem bankowym, kartą kredytową lub w niektórych przypadkach gotówką. Przedstawiciel sprzedawcy (agencja) i podpisujesz umowę rezerwacji, która jest wtedy ważna wraz z dowodem wpłaty. Po podpisaniu umowy rezerwacyjnej i złożeniu depozytu nieruchomość jest na razie Twoja. Następnym krokiem jest albo prywatna umowa kupna (PPC), albo bezpośrednio do notariusza w celu podpisania aktów!

 

Należyta staranność

Należyta staranność to proces, który wykonuje Twój prawnik i jest bardzo ważnym aspektem zakupu nieruchomości. Hiszpański system zarządzania długami, własnością nieruchomości i pozwoleniami na budowę jest bardzo złożony. W konsekwencji dokładne sprawdzenie wszystkich aspektów nieruchomości wymaga doświadczenia. Zaległe podatki, opłaty wspólnotowe, nieprawidłowości w wysokości i istniejące kredyty hipoteczne zostaną ujawnione podczas badania due diligence. Twój prawnik poinformuje Cię o konsekwencjach wszelkich nieprawidłowości i umieści je w prywatnej umowie kupna (PPC). Możliwe jest również utrzymanie PPC do czasu uregulowania tych kwestii. Możliwe jest samodzielne dochodzenie należytej staranności, ale nie radzimy tego robić. Przy zakupie nieruchomości w Hiszpanii opłata prawna zdecydowanie przeważa nad problemami i komplikacjami, które mogą się pojawić.

 

Prywatna umowa kupna (PPC)

Prywatna umowa kupna jest prawnie wiążącym dokumentem, określa warunki zakupu nieruchomości, którą zamierzasz dokonać. Zawiera wszelkie specjalne warunki uzgodnione między Tobą a sprzedającym i całkowicie zastępuje umowę rezerwacji. Umowa jest zazwyczaj podpisywana w ciągu 1 miesiąca od wpłaty depozytu i będzie obowiązywać do dnia podpisania umowy kupna nieruchomości u notariusza. Ważne jest, aby szczegółowo przestudiować umowę zakupu prywatnego (PPC), zwłaszcza przy zakupie nieruchomości poza planem. Powodem tego są wszelkie zastrzeżenia dotyczące sprzedaży nieruchomości przed ukończeniem, opóźnienia itp.

Sprzedawca i Ty podpisujesz prywatną umowę kupna, gdy obie strony uzgodnią warunki. Po zawarciu prywatnej umowy kupna (PPC) często płaci się 10%, po odjęciu już wpłaconej kaucji. Jeśli sprzedawca wypełni swoje obowiązki, ta płatność nie podlega zwrotowi, czy jesteś w drodze na zakup nieruchomości w Hiszpanii.

 

Podpisanie u notariusza

Po wykonaniu wszystkich powyższych czynności w końcu nadchodzi wielki dzień. U notariusza nowy akt zostanie podpisany, a ty oficjalnie kupiłeś nieruchomość w Hiszpanii! U notariusza prawnicy i notar przejrzą wszystkie dokumenty i upewnią się, że wszystko jest w porządku. Notar wyjaśni Ci również bezpośrednio lub za pośrednictwem tłumacza, na czym polega ten proces. Za zgodą wszystkich nowy akt zostanie formalnie podpisany i opieczętowany. Od tego momentu możesz zadzwonić do właściciela nieruchomości w Hiszpanii! Pamiętaj, aby zabrać ze sobą paszport lub dowód osobisty, ponieważ bez Ciebie nie możesz podpisać aktu.

Nieruchomość znaleziona!

Umowa depozytu i rezerwacji

Należyta staranność

Prywatna umowa kupna PPC

Płatność 10%

1-8 tygodni

Podpisanie u notariusza

Płatność końcowa

Jesteś właścicielem nieruchomości!

Koszty zakupu przy zakupie nieruchomości w Hiszpanii

 • 1,2 % (w przybliżeniu) Opłaty notarialne i rejestrowe - obie opłaty są stałe w zależności od ceny i wielkości nieruchomości lub działki
 • 1,5% Opłata skarbowa tylko w przypadku nowych konstrukcji - płatna na rzecz rządu i niepodlegająca negocjacjom
 • 1% Opłaty prawnicze - wspólne wynagrodzenie prawnika, rzadko podlegające negocjacji
 • Podatek transferowy (ITP) lub IVA. Podatek transferowy jest stosowany do każdej istniejącej nieruchomości lub działki, a IVA jest stosowany do nowych nieruchomości oraz projektów lub nieruchomości poza planem
  • Podatek transferowy (ITP)
   • 0-400.000 = 8%
   • 400 000 - 700 000 = 9%
   • 700.000 -> = 10%
  • 10% VAT (IVA) od zupełnie nowej nieruchomości zakupionej od dewelopera (wille, kamienice, apartamenty, działki, lokale użytkowe i garaże sprzedawane wraz z nieruchomością)
  • Za nieruchomości nabyte przez firmę w celu sprzedaży w ciągu 5 lat płaci się tylko 2% ITP
 • Działki i lokale komercyjne są zobowiązane do zapłaty 21% VAT (IVA), gdy transakcja jest dokonywana między dwiema firmami.

Odsprzedaż nieruchomości 10-12% podatku

 • Notariusz i rejestr 1,2%
 • Prawnik 1%
 • ITP 8-10%

Nowa nieruchomość 13,7% Podatek

 • Notariusz i rejestr 1,2%
 • Prawnik 1%
 • Opłata skarbowa 1,5%
 • IVA 10%

Czego potrzebujesz, aby kupić nieruchomość w Hiszpanii

 • Numer NIE
  • Numer NIE jest Twoim oficjalnym numerem podatkowym i służy do wielu celów. Jest to główna forma identyfikacji w Hiszpanii. Dostanie się na posterunek policji kosztuje około 25 €, ale może to być długotrwały proces. Twój prawnik często wykonuje to zadanie, a jeśli chcesz, możemy również pomóc.
 • Paszport
  • Paszport lub krajowy dokument tożsamości jest konieczny w oryginalnej formie.
 • 6.000 € (lub więcej) na rezerwację nieruchomości, płatne kartą kredytową, przelewem bankowym lub gotówką.
 • Hiszpańskie konto bankowe jest konieczne, jeśli posiadasz nieruchomość w Hiszpanii. Woda, prąd i podatki będą automatycznie pobierane z tego konta.
pl_PLPolski